Piny, plecionki, pręty…
Ponieważ przemysł cały czas się rozwija, to potrzebne są nowe i często innowacyjne rozwiązania. Oczywiście nie wszystko co zostało wymyślone dawno temu należy ulepszać lub próbować stworzyć coś innego, ponieważ niektórych produktów nie da się zastąpić, bądź nie ma to sensu. Natomiast są sytuacje w przemyśle, w produkcji które wymagają kreatywności, aby procesy mogły przebiegać sprawnie i bez zakłóceń. W tym artykule opiszemy trzy produkty które są dostępne w swojej standardowej formie, natomiast producenci wychodząc na przeciw potrzebom klientów i gwarantują stworzenie tych elementów w unikalnych kształtach na specjalne zamówienie.
Piny pozycjonujące
Piny tego rodzaju znajdują zastosowanie w przemyśle spawalniczym i nie tylko. W zależności od przeznaczenia wykonywane są z różnych materiałów . Na rynku można znaleźć piny pozycjonujące ze stali nierdzewnej oraz niemagnetycznej, ze stali do nawęglania, z ceramiki. Jak sama nazwa wskazuje piny pozycjonujące mają za zadanie ułatwić i utrzymać we właściwej pozycji elementy które mają zostać ze sobą połączone. Piny wykonywane są z dużą precyzją, gdyż często używane są częściach (na przykład przemysł samochodowy) gdzie margines przesunięcia powierzchni względem siebie jest minimalny.
Plecionki miedziane
Plecionka miedziana składa się z wielu cienkich przewodów miedzianych. Może przybierać najróżniejsze formy w zależności od zastosowania. Dostępne są między innym taśmy plecione miedziane, plecione taśmy miedziane ekranowe, plecionki miedziane okrągłe z pełnym ekranem, złącza miedziane plecione elastyczne i tym podobne. Połączenia giętkie z plecionek miedzianych czyli wysokoprądowe połączenia do kompensacji drgań w układach prądowych są niezwykle ruchome, dzięki czemu ułatwiają wszelkiego rodzaju prace. Można je stosować we wszystkich trudno dostępnych miejscach. Dla przykładu taśma z plecionki ocynkowanych drutów miedzianych jest przeznaczona do wykonywania uziemień oraz do odtwarzania „drogi powrotnej” podczas łączenia kabli energetycznych. Kolejnym przykładem użycia taśmy z plecionki miedzianej jest możliwość odsysania cyny, czyli rozlutowywanie za jej pomocą.
Pręty molibdenowe
Molibden jest pierwiastkiem chemicznym a jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu to „ podobny do ołowiu”. W czystej postaci kolor molibdenu jest srebrno- biały, jest niezwykle twardy i posiada jedną z najwyższych temperatur topnienia pośród pierwiastków. Dodawany w niewielkich ilościach do stali potęguje jej twardość. Surowiec ten ma szerokie zastosowanie w przemyśle lotniczym oraz zbrojeniowym. Pręty molibdenowe charakteryzują się bardzo dobrą skrawalnością i są wykorzystywane między innymi do wytwarzania elementów wymienników ciepła oraz części źródła światła elektrycznego. Pręty z tego surowca charakteryzują się dużą sprężystością, oraz niewielkim stopniem rozszerzalności. Cechy tego materiału jakim jest molibden jest pożądany w środowisku pracy wysokiej temperatury, oraz tam gdzie mają miejsce duże obciążenia. Pręty z molibdenu są zdecydowanie bardzo dobrym produktem, który można wykorzystać w trudnych i wymagających warunkach.
Najnowsze komentarze