Klimatyzacja a redukcja pyłków i zanieczyszczeń powietrza

W dzisiejszych czasach, każda osoba jest świadoma potrzeby troski o środowisko naturalne. Jednym z czynników, które wpływają na jakość powietrza jest pył i zanieczyszczenia, a to może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych u ludzi. W związku z tym, jednym ze sposobów na zmniejszenie ilości tych czynników jest klimatyzacja.

Zastosowanie klimatyzacji w pomieszczeniach to nie tylko poprawa komfortu cieplnego w upalne dni, ale również sposobem na poprawienie jakości powietrza wewnątrz budynków. Klimatyzacja potrafi filtrować powietrze, usuwać zanieczyszczenia i pyłki, co przysługuje w poprawie jakości powietrza wewnętrznego.

1. Działanie klimatyzacji na redukcję pyłków i zanieczyszczeń atmosferycznych

Systemy klimatyzacyjne są w stanie usunąć wielu drobnych cząstek, w tym alergeny, wirusy, bakterie, kurz, a także dym tytoniowy. Filtry stosowane w klimatyzatorach absorbuje pyłki roślinne, pyły pochodzenia zwierzęcego, migracje wirusów, bądź też roztoczy, jakie wywołują choroby skórne u niektórych osób. Wszystko to pozwala zredukować ilość tych substancji w powietrzu, co może przyczynić się do poprawy zdrowia mieszkańców.

2. Rodzaje filtrów używanych w klimatyzacji

Filtr to kluczowy składnik klimatyzacji, który odpowiada za usuwanie pyłków i zanieczyszczeń. W zależności od typu klimatyzatora, stosuje się różnego rodzaju filtry.

• Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) – wykorzystujący technologię oceny filtracji, którego zadaniem jest usuwanie począwszy od 95% pyłów, zarodników grzybów, bakterii, wirusów, roztoczy i alergenów do rozmiaru 0,3 mikrona.

• Kombinacja filtrów – występujący z dobrej wartością stosunku kosztów do korzyści, które pochodzą w większości z kompozytów, które potrafią usuwać jak najwięcej cząstek pochodzenia różnego.

• Filtrowanie wentylatorowe – stosowany w urządzeniach zbudowanych z udziałem cieczy, które służą do usuwania kwantów pyłu z powietrza.

• Filtry węglowe – Filtry tego rodzaju pochłaniają zapachy, bezpiecznie przystosowując ich wartość do najniższego poziomu.

3. Konserwacja i utrzymanie filtra

Rozwiązanie jest w takim przypadku proste – regularne przeglądy, czyszczenie filtra i jego konserwacja. Wymienne filtry powinniśmy wymieniać co 2-3 miesiące, w przypadku niedużej ilości pyłów lub w przypadku silnych reakcji alergicznych szczególnie często np. raz w miesiącu. Filtry HEPA, które są uważane za najskuteczniejsze, wymagają wymiany co około roku.

4. Klimatyzacja w pojazdach

Nieco inaczej sprawa ma się z klimatyzacją w pojazdach. Prywatne samochody, autobusy oraz taksówki to nic innego jak mała, zamknięta przestrzeń, w której zanieczyszczenia powietrza wewnątrz pojazdu prędko się gromadzą. W tym przypadku w celu poprawy jakości powietrza wewnątrz pojazdu należy stosować filtr kabinowy, który musi być regularnie wymieniany.

5. Podsumowanie

Klimatyzacja to narzędzie, które może znacząco wpłynąć na jakość powietrza wewnątrz budynków, a to pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców. Konieczne jest jednak korzystanie z odpowiednich filtrów, a także ich regularna konserwacja i wymiana. Klimatyzacja nie jest jednak jedynym narzędziem na poprawienie jakości powietrza, ale jest to dobre narzędzie do usunięcia drobnych cząstek, a także zanieczyszczeń, które w dal szkodzą naszemu zdrowiu.

Może Ci się również spodoba