Jak zabezpieczyć płyty OSB i czym je wykończyć?

Współczesne remonty oraz wykończenie wnętrz to zadania, których realizację coraz trudniej wyobrazić sobie bez zastosowania nowoczesnych płyt OSB. To idealny materiał konstrukcyjny, który sprawdza się w wielu obszarach w budownictwie oraz w meblarstwie. Oczywiście jak każdy materiał, ma on swoje wady i pewne ograniczenia. Płyty OSB to przede wszystkim płyty drewnopochodne, które składają się z wiórów po sprasowaniu oraz żywicy, która wszystko skleja w jedną całość. Możemy wykorzystywać je zarówno do konstrukcji ścianek działowych, elewacji lub podłóg. Są one również popularne w aranżacjach targowych oraz przy produkcji wystaw sklepowych.

Aby płyty OSB spełniały swoje funkcje, powinniśmy je odpowiednio zabezpieczyć. Jeżeli umieścimy je na zewnątrz budynku jako element elewacji, powinniśmy zadbać o wysokiej jakości impregnat i lakiery do płyt OSB. Przede wszystkim zwiększymy wówczas odporność płyt na działanie warunków atmosferycznych a dodatkowo będziemy mogli zwiększyć ich aspekty estetyczne, poprzez nadanie im nowego koloru lub motywów. W ramach płyt OSB sugeruje się kilkuwarstwowe zabezpieczenie, dzięki czemu zwiększymy pewność, że wszystko z materiałami będzie w porządku.

W jaki sposób zabezpieczać i wykończyć płyty OSB?

We wnętrzach budynków może być trochę prościej. Na początku powinniśmy wykończyć płyty, czyli ewentualne ubytki w nich wypełnić przygotowaną wcześniej masą szpachlową, która dedykowana jest do drewna. Następnie płyty powinniśmy poddać szlifowaniu i dokładnie oczyścić z pyłów i kurzu, który w ten sposób powstanie. Wówczas możemy przejść do impregnacji. Tu z pomocą przyjdzie nam impregnat do materiałów drewnopochodnych. Po zaimpregnowaniu pozostaje tylko pomalowanie na wymarzony kolor. Po tych zabiegach, będziemy mogli cieszyć się funkcjonalnością płyt OSB, które powinny być trwałe i odporne na uszkodzenia.

W przypadku płyt OSB, warto rozważyć wykorzystanie farb chemoutwardzalnych. Ich cechą jest to, że działają bardzo podobnie do klasycznej żywicy. Oznacza to, że pokrywają powierzchnie płyt trwałą i zwartą powłoką, która znacznie ułatwi pielęgnacje i eksploatację płyt w przyszłości. Pamiętajmy, że płyty są materiałem drewnopochodnym, dlatego idealnie do nich sprawdzą się materiały, które na co dzień dedykowane są drewnu. Unikajmy farb i impregnatów o innym przeznaczeniu.

Może Ci się również spodoba