Ile kosztuje założenie klimatyzacji w mieszkaniu?

Dzisiaj klimatyzacja w mieszkaniu staje się coraz częściej spotykanym wyposażeniem. Daje ona ulgę mieszkańcom w gorące upalne dni, szczególnie kiedy mieszkanie znajduje się na poddaszu. Dziś na rynku możemy znaleźć wiele ofert i pomysłów jak obniżyć temperaturę wewnątrz. Oprócz klimatyzacji istnieją też rozwiązania takie jak ogrzewanie podłogowe , które w czasie lata może tłoczyć zimną wodę i chłodzić podłogę w mieszkaniu lub rekuperacje , które wtłaczają do mieszkania zimne powietrze. Najbardziej wydajnym jednak sposobem pozostają klimatyzatory . Ile kosztuje więc montaż klimatyzacji w mieszkaniu?

Ceny montażu klimatyzacji w mieszkaniu zależą przede wszystkim od rodzaju klimatyzatora jaki wybierzemy. Najtańszą opcją są klimatyzatory przenośne, które możemy kupić w markecie budowlanym poniżej tysiąca złotych. Niestety to niskie koszty to tak naprawdę jedyny plus takiego rozwiązania. Są to bowiem urządzenia przede wszystkim o dużym poborze energii elektrycznej i miesięczny koszt prądu może wynieść nawet kilkaset złotych przy chłodzeniu mieszkania codziennie. Kolejnym minusem jest generowany dość duży hałas przez takie urządzenie, które znacznie przeszkadza na przeprowadzenie rozmowy w pomieszczeniu, gdzie działa taki klimatyzator. Jeżeli chodzi o montaż, to możemy przeprowadzić go sami. W zestawie dostajemy oprócz urządzenia rurę do odprowadzenia ciepłego powietrza generowanego przez klimatyzator. Można w najprostszy sposób po prostu wystawić ją przez uchylone okno ( wtedy pomijamy montaż ), lub wykonać otwór w ścianie i go uszczelnić.

Droższym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, którego jedna część która chłodzi montowana jest wewnątrz, a druga która oddaje ciepło na zewnątrz. Cena klimatyzatora zależy głównie od jego mocy. Najtańsze są te montowane na ścianie i tak urządzenie o mocy 2.5 KW kosztuje około 2 tysiące złotych, a urządzenie o mocy 8 KW koszt wynosi około 8 tysięcy złotych. Droższym rozwiązaniem są klimatyzatory montowane na suficie lub przy podłodze. Najtańsze o mocy 5 KW kosztują około 5 tysięcy złotych, a najmocniejsze jednostki o mocy 14 KW koszt wynosi nawet 14 tysięcy złotych. Montaż takiej jednostki wykonanej przez profesjonalistę to koszt od 1 tysiąca złotych do 2 tysięcy dla najmocniejszych typów urządzeń. Miesięczny koszt eksploatacji jest dużo mniejszy niż w przypadku jednostek przenośnych. Klimatyzatory są bowiem energooszczędne i wykonane w klasie A+ lub A++. Dzięki temu miesięczny koszt chłodzenia mieszkania urządzeniem o mocy 4KW wyniesie około 100 złotych.

Ostatnim rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji w systemie multi split. Oznacza to że do jednej jednostki zewnętrznej możemy podłączyć kilka jednostek chłodzących wewnątrz. W tym przypadku na koszt całkowity składa się koszt jednostki zewnętrznej która waha się od 3 tysięcy złotych za 3 KW do 8 tysięcy złotych za 11 KW oraz koszt jednostek wewnętrznych 3 KW za około 1 tysiąca złotych do 1.6 tysiąca złotych za moc 7KW. Montaż w tym przypadku wycenia się na około 1 tysiąc złotych od każdej jednostki wewnętrznej.

Artykuł powstał dzięki klimasystem.szczecin.pl

Może Ci się również spodoba