Jak powinna wyglądać renowacja lakieru samochodowego?

Istnieje wiele powodów, dla których powinieneś dbać o to, aby Twój samochód wyglądał tak dobrze, jak to możliwe — i nie zawsze chodzi o czystą próżność. Jednym z ważnych powodów jest zachowanie jego wartości. W końcu prawdopodobnie wydałeś dużo pieniędzy na zakup samochodu, więc warto zadbać o to, aby Twój pojazd był w dobrym stanie. Ładnie wyglądający samochód jest niezaprzeczalnie łatwiejszy do odsprzedania niż kupa śmieci, które wyglądają, jakby zostały nadepnięte przez Godzillę.

W dużej mierze proces pielęgnacji odlotowego auta w car detailing polega na utrzymywaniu lakieru w przyzwoitym stanie, o lśniącym, żywym charakterze. Jednak wielu właścicieli samochodów po prostu nie przykłada wystarczającej uwagi do lakieru swojego samochodu, w wyniku czego ich samochód z upływem miesięcy staje się coraz bardziej matowy. W końcu farba może się tak mocno utlenić, że wymaga rozległych prac malarskich, aby przywrócić ją do zupełnie nowego stanu.

To jednak nie musi się zdarzyć. Nawet jeśli malowanie zaczęło blaknąć, zwykle nie jest za późno, aby przywrócić blask swojemu samochodowi. Poniżej omówimy kilka wskazówek dotyczących odnawiania lakieru samochodowego, ale najpierw omówmy kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o lakierze swojego samochodu.

Rodzaje farb

W dawnych czasach producenci samochodów nakładali na swoje pojazdy tak zwane jednoetapowe malowanie. Tego typu farby były cienkie, kruche i nadmiernie podatne na utlenianie (zjawisko, o którym trochę porozmawiamy w dalszej części). Począwszy od lat 80. producenci samochodów zaczęli stosować dwustopniowy system malowania; polega to na nałożeniu najpierw lakieru bazowego, a następnie lakieru bezbarwnego. Farba dwuetapowa jest stosunkowo trwała i długowieczna, a także bardziej przyjazna dla środowiska. Jednak może się pogorszyć i pogarsza, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowana.

Zakładając, że nie jeździsz bardzo starym samochodem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twój pojazd ma dwustopniowy lakier. Na tym się tutaj skupimy.

Dlaczego farba jest zła?

Kiedy zabierzesz kluczyki od sprzedawcy i wyjedziesz swoim lśniącym, nowym samochodem z parkingu, naturalne jest oczekiwanie, że Twój pojazd pozostanie w dość dobrym stanie przez lata. Być może nie zdajesz sobie jednak sprawy, że promienie słoneczne już sieją spustoszenie w tym lśniącym malowaniu.

Główną przyczyną pogorszenia jakości lakieru jest promieniowanie UV, które w krótszym czasie wyrządza więcej szkód, niż się wydaje. Za każdym razem, gdy zostawiasz samochód zaparkowany w palącym słońcu, lakier Twojego samochodu ulega niekorzystnej reakcji chemicznej. Narażenie na brud i inne zanieczyszczenia środowiska powoduje również problemy z lakierowaniem pojazdu.

Z biegiem czasu lakier na twoim samochodzie zniknie bez odpowiedniej pielęgnacji. W końcu osiąga zaawansowany etap uszkodzeń znany jako utlenianie – wtedy pojawiają się brzydkie białe plamy, dzięki czemu Twój samochód wygląda, jakby złapał zarazę.

Jeśli naprawdę poważnie myślisz o zapobieganiu tego typu uszkodzeniom swojego samochodu, powinieneś rozważyć użycie pokrowca na samochód, zwłaszcza jeśli często zostawiasz samochód zaparkowany na słońcu. Niektórzy ludzie używają nawet pokrowców samochodowych, gdy parkują swoje pojazdy w pomieszczeniach; ta praktyka zapobiega gromadzeniu się kurzu w samochodzie, który mógłby dostać się do różnych elementów wewnętrznych i spowodować przedwczesne zużycie.

Dobrym pomysłem jest również regularne mycie samochodu w celu usunięcia zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić lakier. Co jednak, jeśli lakier w Twoim samochodzie już zaczął blaknąć? A jeśli będzie za późno na wyłamanie osłony samochodu?

Co robić? Więc teraz zdecydowałeś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby przywrócić samochód do rozsądnie lśniącego stanu. Oto jak powinna wyglądać renowacja lakieru samochodowego:

Umyj samochód – Pierwszym krokiem jest dokładne czyszczenie zewnętrznej części samochodu. Musisz pozbyć się wszystkich śmieci, które Twój samochód rutynowo zbiera, gdy jest w drodze. Mówimy nie tylko o brudu, ale także o oleju, odciskach palców, robakach i innych przypadkowych cząsteczkach, które w jakiś sposób przyczepiły się do Twojego samochodu. Płyn do mycia naczyń jest dobry do tego celu, ale możesz użyć tego, co wykona zadanie. Aby upewnić się, że jesteś tak czysty, jak to możliwe, rozważ dwukrotne umycie samochodu przed przystąpieniem do dalszych prac.

Usuń zanieczyszczenia powierzchni – A więc teraz całkowicie umyłeś swój pojazd i pozbyłeś się całego tego brudu – a może masz? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zwykłe mycie nie usunie zanieczyszczeń powierzchniowych z ich pojazdu.

Napraw lakier – Teraz powinieneś sprawdzić swój samochód pod kątem śladów uszkodzeń lakieru, takich jak zadrapania. Jeśli masz niewielkie zadrapanie, które dotyczy tylko lakieru bezbarwnego, możesz je naprawić za pomocą pasty do pocierania, dostępnej w każdym warsztacie samochodowym.

Spraw, aby Twój samochód był błyszczący – Będziesz musiał pozbyć się tych drobnych zadrapań i zawirowań, a możesz to zrobić, nakładając trochę pasty do samochodu. Zastanów się nad zakupem polerki rotacyjnej lub o podwójnym działaniu, aby Ci w tym pomóc, ponieważ daje ona lepsze rezultaty niż aplikacja ręczna.

Nałóż uszczelniacz – do tej pory twoja farba powinna wyglądać na całkiem świeżą, ale musisz upewnić się, że pozostanie taka jak najdłużej. To właśnie może dla Ciebie zrobić uszczelniacz do malowania; są łatwe w aplikacji i będą chronić Twój samochód przez wiele miesięcy.

Może Ci się również spodoba