Dbałość o czystość układu wentylacyjnego w systemie klimatyzacji – dlaczego jest ważna?

Nie da się ukryć, że klimatyzacja to prawdziwy wybawiciel w gorące dni. Dlatego też zazwyczaj znajduje się ona w miejscach publicznych, jak również w prywatnych domach i mieszkaniach. Jednakże, aby uzyskać pełnię jej funkcjonalności, należy dbać o czystość układu wentylacyjnego. Dlaczego jest to takie ważne? O tym informujemy w poniższym artykule.

1. Długa żywotność urządzenia
System klimatyzacji składa się z wielu elementów, w tym z filtrów, skrzynek bocznych, wentylatorów, skraplaczy, i wiele innych. Wszystkie te komponenty są ze sobą powiązane, a ich sprawność zależy od właściwej pracy każdego z nich. Jednym z powodów, dla których warto dbać o czystość układu wentylacyjnego, jest to, że pozwala ona na utrzymanie urządzenia w dobrej kondycji przez długi czas. Brudne filtry i elementy składowe powodują obciążenie sprężarki, co skraca żywotność klimatyzacji.

2. Zdrowie użytkowników
Niestety, nieczyste filtry klimatyzacyjne zbierają w sobie pyłki, roztocza, pleśnie i bakterie. Dlatego ważne jest, aby wymieniać filtry w urządzeniu regularnie. Pyłki i roztocza towarzyszące nam przez większą część roku, mogą poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Jeśli więc nasza klimatyzacja jest niedbale pielęgnowana, może stać się ona źródłem chorób.

3. Oszczędność energii elektrycznej i pieniędzy
Nieczyste filtry składające się z kurzu i brudu, znacząco wpływają na wydajność urządzenia, co zwiększa koszty związane z zużyciem energii elektrycznej. Kiedy powietrze płynie przez filtry, zanieczyszczenia przeszkadzają w przepływie powietrza, wymuszając zwiększenie obrotów wentylatorów. Właśnie dlatego, dbanie o czystość klimatyzacji prowadzi do mniejszego zużycia energii, a co za tym idzie – mniejszych rachunków za prąd.

4. Przyjemność z użytkowania
Klimatyzacja to urządzenie, z którego korzystamy w czasie wysokich temperatur. To właśnie ona ma zniwelować dyskomfort cieplny, ale również zapewnić wygodę. Jeśli jednak długo nie dbamy o utrzymanie czystości filtra, klimatyzacja zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, a także może generować hałas. To może być frustrujące i zniweczyć cel posiadania urządzenia – uzyskanie przyjemnego, chłodnego powietrza.

5. Wymiana filtrów – jak często?
Wymiana filtrów w klimatyzacji nie jest tak skomplikowana, ale wymaga od właściciela systemu klimatyzacyjnego określonej regularności. Jeśli zużyłeś filtr, powinieneś wymienić go na nowy. Zazwyczaj zaleca się wymianę filtrów co 3-4 miesiące. To jednak tylko sugerowana częstotliwość wymiany, ponieważ osoby z alergiami mogą szybciej zużyć filtry, co powoduje konieczność ich częstszej wymiany. Każdy właściciel klimatyzacji powinien zadbać o regularną wymianę filtrów, a także poddać układ wentylacyjny systematycznej dezynfekcji. Tylko wtedy system klimatyzacyjny spełni swoje zadanie i zadowoli nasze potrzeby.

Może Ci się również spodoba