Jak można stosować melasę buraczaną?
Melasa buraczana jest mało popularnym składnikiem. Niewiele osób wie, czym tak właściwie jest ten produkt i jak go używać. W naszym artykule wytłumaczymy czym jest melasa. Podpowiemy także ciekawe sposoby jej użycia. Artykuł jest przeznaczony przede wszystkim dla laików, którzy nie są zaznajomieni z tematem i chcą dowiedzieć się ciekawych faktów na temat melasy. Zapraszamy do lektury wszystkich zainteresowanych.
Melasa z buraków
Tytułowa melasa powstaje nie tylko z buraków cukrowych, ale też z innych roślin – trzciny cukrowej oraz karobu. W tym artykule omawiamy melasę, pozyskiwanią z obróbki buraków. Melasa to syrop, który pozostaje po wykrystalizowaniu się sacharozy z cukru. Potem powstałą melasę oddziela się od kryształków cukru i mamy pyszny syrop! Melasa z buraków jest czasem nazywana czarnym złotem. Powodem tego jest fakt, że jej kolor rzeczywiście jest na tyle ciemny, że aż prawie czarny. Im melasa jest ciemniejsza, tym jest mniej słodsza. Także wybierając melasę, warto sugerować się jasnością jej barwy. Melasę można kupić przykładowo w sklepach ekologicznych. W tego rodzaju miejscach, możemy liczyć także na pomoc eksperta, który z pewnością doradzi, która melasa będzie spełniała nasze oczekiwania. Melasa z buraków doskonale nada się do słodzenia wszelkiego rodzaju potraw oraz napojów. Szczególnie polecane jest wypróbowanie melasy z mlekiem czy kawą, gdyż ma ona wtedy przyjemny karmelowy posmak. Warto eksperymentować w kuchni i sprawdzić samemu! Co ciekawe, melasa jest nierzadko stosowana w przemyśle piekarskim do procesu fermentacji, zamiast tradycyjnych drożdży. Jak widać, istnieje wiele sposobów wykorzystania melasy.
Melasa dla zwierząt
Kolejną opcją wykorzystania melasy, jest dodawanie jej do pokarmu dla zwierząt hodowlanych. Melasa może być dodawana zarówno do wody jak i do pożywienia. Dzięki swojej słodkości i aromatowi, zwierzęta będą chętniej jadły podawany im pokarm. Specjalną melasę dla zwierząt można kupić w specjalistycznych sklepach. Warto w takim sklepie skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi jaka melasa będzie odpowiednia dla Twoich zwierząt. Warto także przeczytać zalecenia producenta. Bardzo ważne jest odpowiednie dawkowanie, które jest uzależnione od rodzaju trzody, jej wieku czy też potrzeb. Melasa posiada także wiele minerałów, dzięki czemu może stosowana jako suplement diety zwierząt. Szczególnie polecane jest podawanie melasy z wodą w odpowiednich proporcjach. Melasa także może być pomocna podczas procesu kiszenia pasz. Tak jak już wspominaliśmy, melasa zastępuje drożdże czy też inne podobne związki w procesie fermentacji. Melasa jest także polecana, jeżeli chcemy aby nasze bydło szybciej przybierało na wadze. Dzięki dodatkowej dawce węglowodanów w formie płynnej, zwierzęta zaczną szybciej tyć. Jak widać, melasa buraczana ma wiele zastosowań. Zarówno w kuchni jak i w rolnictwie. Warto samemu wypróbować melasę i przekonać się o jej wspaniałych właściwościach zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.
Najnowsze komentarze